пожарен кран

Устройство и изисквания към шкафовете на пожарните кранове

Пожарният шкаф е контейнер, в който при безопасни условия се съхраняват средствата, необходими за гасене на пожари. Експлоатацията на шкафовете за пожарни кранове се извършва в съответствие с наредба № 8121з – 647от 01.10.2014 година за правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите . Задачата на всеки шкаф за пожарни кранове е да опрости търсенето на противопожарно оборудване и да гарантира неговата безопасност и лесен достъп.

УСТРОЙСТВО ЗА ШКАФ ПОЖАРЕН КРАН

Всички елементи на шкафа за пожарни кранове са разположени по такъв начин, че да не пречат на бързото извличане на инвентара. Посочваме компонентите на такъв шкаф:

  • Спирателен вентил. Състои се от заключващо и уплътнително устройство и маховик.
  • Гилза с цев и глава, вече свързана към водопровода. По правило ръкавът има стандартна дължина – 100, 150 или 200 см. Предназначен е за налягане в диапазона 1-1,5 MPa.
  • Ръкавна касета. Всъщност това е кутия, която осигурява безопасно съхранение на ръкава.

На повърхността на шкафа на пожарния кран се прилага стандартизирана маркировка, която позволява да се идентифицира съставът и принадлежността на шкафа за пожарен кран. Трябва да се посочи следното: символи на пожарогасител и кран, номерация, съкращение ПК. Препоръчително е също да се приложи бележка за потребителя и телефонния номер на пожарната. Ако шкафът няма прозорец или не е остъклен, можете допълнително да приложите списък с наличните в него средства.

МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ НА КЛАПАНА В ПРОТИВОПОЖАРНИЯ ШКАФ

Съгласно изискванията на въздушната възглавница, пожарният кран (ПК) трябва да бъде разположен на височина 135 см от пода. В този случай се допуска отклонение в двете посоки от 15 см. Височината на монтаж на шкафа за пожарен кран се избира, като се вземат предвид тези стойности. И така, долният клапан е разположен на 80 см над пода, горният – на 150 см. Касетата с ръкав може да бъде поставена както под, така и над тръбата. В същото време височината до крана се избира, като се има предвид, че допринася за безопасното поставяне на тялото.

Обмислете изискванията за местоположението на пожарния кран в шкафа:

  • Връзката на ръкава трябва да бъде гладка и лесна, като се избягват силни прегъвания.
  • Улавянето и въртенето на маховика трябва да се извършва без никакви затруднения.
  • Разгъваемият ръкав не трябва да пречи на достъпа до пожарогасителите, включени в комплекта.
  • Гилзата с цевта трябва да бъде прикрепена към клапана и да бъде в постоянна готовност.
  • Препоръчва се ръкавната касета да се постави на двойна ролка. В същото време той трябва свободно да се върти в хоризонтална равнина с 90º и дори повече, а също така да бъде под статично натоварване над 300 N.

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ШКАФ ЗА ПОЖАРЕН КРАН

Производството на шкаф за пожарен кран се извършва само съгласно проектната документация, предписана в съответните наредби. Комплектът от необходими документи включва монтажни схеми, подробен чертеж, сертификат или паспорт. Всеки шкаф трябва да отговаря на следните изисквания:

  • Тялото е изработено от незапалими материали: дърво, обработено със забавители на горенето; полипропилен; метални листове от алуминиева сплав или стомана с дебелина до 1,5 mm.
  • Всички структурни елементи са здраво закрепени и тяхното смазване е възможно без демонтаж на продукта.
  • Създадена е естествена вентилация чрез пробиване на отвори в края, в долния и горния сегмент на конструкцията.
  • Отварянето на вратата отнема не повече от 15 секунди. В същото време се отваря най-малко на 160º без затруднения и позволява възможност за запечатване.
  • Шкафът е покрит с антикорозионен материал, който издържа на температури от -50 до +50 ºС.
  • Калъфът издържа натоварвания един и половина пъти по-тежки от масата на предметите, които действително се намират в него.

Шкафът може да бъде във всякакъв цвят, но върху корпуса му винаги присъства червен цвят. Размерите на такъв продукт също са регулирани: дълбочина – не повече от 30 см; максимално тегло – не повече от 35 кг за монтирани модели, до 50 кг за вградени и до 60 кг за подови модели. Професионалното производство на противопожарни шкафове напълно отчита всички тези изисквания.

СЪСТАВ НА ШКАФ ЗА ПОЖАРНИ КРАНОВЕ

В допълнение към ръкава и пожарогасителя, в шкафа има и друго оборудване:

  • За класическите модели – задължително оборудване на ръкава (в допълнение към самия ръкав, това е главата и цевта).
  • За интегрирани модели – комплект за първа помощ, самоспасители, пелерини и филцови постелки с огнеупорни свойства, устройство за рапел с въже, пожарникарски комплект (кука, кофа, ножовка и др.).

Всички елементи се поставят съгласно следните правила:

  • За всеки от тях има отделно място.
  • Забранява се съхраняването в шкафа на средства за противопожарна безопасност, които не са посочени в списъка.
  • Разрешено е поставянето на огнеупорни пелерини една върху друга, както и самоспасители.
  • Допуска се съвместно съхранение на различни предмети, с изключение на пожарогасители и немеханизирани защитни средства.
  • Предметите трябва да бъдат разположени по такъв начин, че да не създават затруднения с достъпа до всеки от тях.

Вижте знаците, стикери и табели от вида пожарен кран които предлагаме :

пожарен кран
пожарен кран

Можете да разгледате знаците и табелите за пожарна безопасност които предлагаме :